5.05.2011

Flat @ Ankara

Flat, ilk olarak benim için 2 sene önce arkadaşlarla bir buluşmaya sahiplik yapmış, Tunus Caddesi'nde bulunan bir mekan. İlk gittiğimde, koltukların olduğu tarafta oturmuştuk. O zamanlar Marilyn Monroe ya da o tarz retro desenli koltuklu mekanların henüz boku çıkmamıştı ve bana çok hoş görünmüştü. Arkadaşlarımdan birinin tavsiyesi üzerine hamburger yemiştim. Fena sayılmazdı, ama bayılmamıştım da... O gün bir Ankara "pazar" günü olduğu için mekan çok dolu değildi. Ama gidilebilecekler listesine koymuştum ben orayı...

Bir gün iş çıkışı pukhsinitha, Ş. ve ben, nereye gitsek diye düşünürken birden aklıma "flat" geliverdi. Gitmeye karar verdik, kapısına vardığımzda kulaklıklı zebellah bir abi "rezervasyonunuz yoksa almıyoruz" dedi... O kadar şaşırdık ki, 3ümüz de cevap veremedik. Daha sonra adam şaşkınlığımızı anlamış olacak ki, "yarım saat oturabilirsiniz, ama sonrasında masanın sahipleri gelecek" dedi. Mal gibi kabul edip geçip oturduk. Birer Ice Tea içip kalkmıştık... Şimdiki aklım olsa girmezdim... Neyse, o gün bugün, mekana gıcık olduğumdan bir daha hiç uğramadım...

Geçenlerde GOP taraflarına işim düştü, dönüşte de hava güzel olduğundan yürüye yürüye aşağı inmeye karar verdim. Arjantin Caddesi'nden inerken bir de baktım ki Flat! Oraya da açılmış! Şaşırarak yoluma devam ettim. Ben şaşırırken, birden Skingrat'ın telefonu ile irkildim! "Evden çıkayım da yemek yiyelim" dedi. Buluştuğumuzda uzunca süre nerede yemek yiyeceğimize karar veremedik. Koskoca Tunalı'da, Bestekar'da hiç yer beğenemedik. Birden ampul yandı ve "haydin Flat'a gidelim" dedik, ve 2 sene önceki küskünlüğümü, merakıma da yenilerek, bozdum. Fakat yine Tunus'takine gittik. Arjantin'e çıkamayacak kadar yorgunduk zaten.

Hava da güzel olduğundan, bahçe kısmında, çok güzel bir masada (konum olarak) oturduk. İlk gittiğimizde mekan çok kalabalık değildi. Biz de aç olduğumuzdan 2 tane Flat Hamburger ve limonlu soda sipariş ettik.Hamburgerlerin formatı değişmiş 2 senede. Ama iyi de olmuş. Biraz Num Num ve Timbo'dan arak bir format olsa da, gereğinden fazla doyurucuydu, lezzetli de denebilirdi... İlginç olan ise, 2 senede fiyatların değişmemesi. Yemeklerin fiyatları bu civarlara göre gayet uygun sayılır. Ama bu uygunluğu içeceklerle dengelemişler. Onlar da gereğinden fazla uçuk... İki şubede de fiyatlar aynı mıdır bilemiyorum, ama en yakın zamanda diğer şubeyi de denemek istiyorum!

Yemekten sonra birer kokteyl almaya karar verdik. Kokteyl bakımından gayet geniş bir menüye sahipler. Fotoğraflarını da görebilmek mümkün. Günlere göre bazı kokteyllerde indirimler varmış. Normalde fiyatları 18 tl olan kokteyller, indirimde 12 tl'ye düşüyor. O gün şansıma viskili kokteyllerde indirim vardı. Viski benim en sevdiğim alkollü içkidir. Seçeneklerim arasında viski varsa, mutlaka ilk tercihim o olur. Oradaki servis elemanı bana içlerinden en tatlı olanı önerdi. Kızlar genelde buna bayılıyor dedi. Halbuki bilmiyor, ben tatlı şeyleri sevmem! Ben de tatlı sevmediğimi, hatta sert kokteyller sevdiğimi söyledim.  O da öneri almak için barmene sormaya gitti. O gittiğinde ben aslında çoktan seçmiştim... Adını hatırlamıyorum ama yanında muz ve nane aromalı yazıyordu. Skingrat ise nar ve portakal aromasını görünce her zamanki gibi dayanamadı... Siparişleri verdik. Sanırım barmen söylediklerimi dikkate almış olacak ki, gayet sert, gayet aroması yerinde, şuruba boğulmamş bir şey geldi... Diğer tercih ise çok tatlıydı ve içkinin sadece ruhu vardı... Ama güzel olan, mekana kafamızı çevirip baktığımızda, hafta içi olmasına rağmen tüm masaların dolu olması ve chill out müzik eşliğindeki ambiyanstı. Normal hayatta chill out tercih etmediğim bir müzik türü olsa da, bir mekana gittiğimde en çok bundan zevk alıyorum... İstemeyerek de olsa, içkilerimizi bitirdikten sonra kalkmak zorunda kaldık. Bir daha gider miyim? Yep!

Edit: Eğer Arjantin Caddesi'ndeki şubeleri hakkındaki yazımı okumak isterseniz, sizi şöyle alalım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder