26.07.2011

Kimmidoll Koleksiyonu -2-

İlk yazımı şu linkten okuyabilirsiniz. Biriktirmeye devam! Yine bir kaç tane daha eklendi koleksiyonuma. Öncelikle defterden başlayalım. Üstündeki karakter Tomoka. 

Tomoka: "True Friend" My spirit is loyal and honest.You show my spirit through your loyalty and honesty. By being a truthful and faithful ally, through all the joys and challenges of life, you embody the true meaning of friend.

Ve işte iki yeni bebek daha! Kırmızı olan Kichi, mavi olan ise Tama.

Kichi  'Lucky' My spirit is curious and adventurous. By trying new things and challenging yourself, you release my spirit. Discover the power of my spirit to open up new possibilities and greater opportunities. 

Tama: Jewel' My spirit is precious and rare. By valuing the precious qualities you possess, the beauty and wealth of my spirit is revealed. Treasure your uniqueness – let the world see the rare and beautiful jewel you are. 

Toplam 5 adet Kimmidoll bebeğim oldu.


Bu anahtarlık çok güzel. Her ne kadar fotoğraftan çok belli olmasa da, çok cici, çok şık bir şey. Bu da Masami imiş.

Masami: "Elegant Beauty' My spirit inspires and captivates. Your grace and refinement is an inspiration to others. My spirit shines through your impeccable style and captivating charm. Everywhere you go, and in everything you do, you inspire admiration and affection.Veee bu da bebeklerin anahtarlık versiyonu. Fakat bu, bu kez benim için değil, pukhsinitha için! Ama hazır elimdeyken tanıtmak istedim. Kendileri de tip olarak andırıyor hani =) Bu da Akemi! (Merak etme, senin için bir tane de bebek var. Sachi. Onu önceden tanıttığım için tekrar fotoğraflamadım).

Akemi: "Bright & Beautiful' My spirit shines and adorns. Live my spirit. Let the beauty of your personality shine, to brighten and adorn the world. Celebrate your unique spirit and share its light and beauty with all.
Bu sonuncu anahtarlık da kardeşim için. Tip olarak onu andırdığından, kendisine bunu layık gördük =) Bu da Hasumi!

Hasumi: Graceful' My spirit is poised and dignified. By approaching life with dignity and poise you reveal my spirit. May your graceful ways bring a sense of calm serenity to even the most challenging circumstances. 


Şimdilik bu kadaaar!!!

3 yorum:

 1. Merhaba. Kimmidoll bebeklerden satın almak istiyorum. Türkiye'de en kolay/ucuz nasıl temin edebilirim? Teşekkürlerrr...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye'de henüz yok bildiğim kadarıyla. Bana da Dubai'den geliyor...

   Sil
  2. TTAF diye bir firma var onlar satıyor

   Sil