5.03.2012

Chailatte ve Mocha


Chailatte sevgim bir başka! Gittiğim herhangi bir yerde, menüde varsa kesinlikle ondan başka bir şey tercih edemem! Henüz Türkiye'de çok yaygın olmadığı için her yerde rastlamak da çok mümkün değil. Ancak Starbucks, Cafe Nero gibi yerlerde içilebilir. İstanbul'da Nero'da içtiğimi hiç ama hiç unutamıyorum! Gerçekten enfesti! Ankara'da ne yazık ki yok, Starbucks ile idare ediyorum o yüzden. 

Bundan iki sene önce Almanya'da, marketin birinde instant Chailatte gördüm. Görür görmez yapıştım tabii!!! Kendimce stok yaptım ama, deli gibi içtiğim için de tez zamanda tükettim. Markasını hatırlayamıyorum ama, süper ötesiydi! Aradan iki yıl geçti, şu an elimde Lipton'un chailattesi var. Tabii ki burdan değil, Dubai'den! Burada neden içecek pazarının gelişmediğini anlayabilmiş değilim. Ne doğru dürüst cappucino satılıyor, ne latte var (şu aralar Cafe Crown çıkarmış sanki?), ne mocha var! Nescafe bu saydıklarımı ürettiği halde, Türkiye'ye neden gelmiyor bilmiyorum!
Lafı uzatmadan, Lipton chailatte hakkındaki yorumlarımı yazayım. Tadının dışarıda içtiğim ya da diğer marka içtiğim chailatte ile alakası bile yok. Sanki çayın üstüne süt ekleyip, 5 kaşık toz şekeri de üstüne boca etmişim gibi. Benim için ilk eksisi şeker oranı. Şekerin bokunu çıkartmışlar resmen! Arap damak tadına özel mi üretildi acaba? İçinde baharat da yok sanırsam. Ya da uzaktan gösterip geri çekmişler. İçindekiler kısmını da okumak aklıma gelmedi. Tadı aslında karamelli gibi. Böyle Ülker'in falan sütlü şekerleri olur ya, hatta aynı şekerden Misbon'un da vardı... Aynı işte ondan tadı! Sevdim mi? Evet, şekerli olması dışında sevdim. Chailatte niyetine değil ama, farklı bir içecekmiş gibi içiyorum. Yeter ki elimde avucumda içmelik bir şeyler olsun =)))

Madem öyle, Nescafe Mocha hakkında da bir şeyler yazayım! Gerçekten çok ama çok başarılı! Ama yine bana şekeri biraz fazla geldi. O da benim her şeyi şekersiz tüketmemden kaynaklanıyor olabilir. Ama köpüğü falan harika yani. Mocha gibi mocha gerçekten =)) "Burda niye yok yeeeee?" diye ağlamak istiyorum hatta =(
1 yorum:

  1. güzel bir yazı :) beni anlatmışsın bende nescafe mocha'yı çok aramama rağmen türkiyede olmadığını öğrendim maalesef, yurt dışına giden akrabam olsa isticem :D

    YanıtlaSil