10.03.2014

Dubai'de Ulaşım ve Ehliyet Almak
Dubai'ye gelecek olan Türkler'in en çok merak ettiği sorulardan birisi de bu olsa gerek... Dubai'de ehliyet almak kolay mı?

Eğer Dubai'ye turist olarak geliyorsanız, taksiler ile her işinizi halletmeniz mümkün. Taksiler hem ucuz, hem konforlu. Fakat toplu taşıma ağı, Türkiye'deki kadar yaygın ve kullanışlı değil ne yazık ki... Ancak belli bir ağ üzerinden kullanılabiliyor ve ulaşım noktanız tam olarak indiğiniz durakta değilse ve biraz yürümeniz gerekiyorsa, yaz ayları için tam bir işkence olabiliyor!

"Taksiye de binmek istemiyorum, araba kiralayıp kendim süreceğim" diyorsanız da, turist vizeniz ile mevcut Türkiye ehliyetiniz ile araba kullanabilmeniz mümkün. Yalniz bu kural ne yazık ki burada oturumu olanlar için farkli. Resident visa ile mevcut Türk ehliyetinizle araba kullanamazsınız. Bu durumda mutlaka ehliyetinizin BAE ehliyetine çevrilmesi gerekiyor. Türkiye şanslı ülkeler arasında yer aldığından, gidip RTA'den (Roads & Transport Authority) yaklaşık yarım saat-1 saatlik bir işlem sonrasi ehliyetinize kavuşabiliyorsunuz.Ehliyet İşlemleri İçin Gerekenler:

- İlk olarak  mevcut ehliyetinizin tercümesi gerekiyor. Konsolosluktan belirli bir ücret karşılığında Arapça tercümesi yaptırılabiliyor. Fakat ehliyet üzerinde halihazırda bilgiler ingilizce olarak da yazdığı için, son değişikliklere göre tercümeye de gerek yok. Yalnız burada unutmamanız gereken şu; bir kural değişti diye, karşılaştığınız her memur bu yeni kuralı kabul etmeyebilir. Kabul ederse de o gün şanslı gününüzdesinizdir demektir. Siz her ihtimale karşı tercümeyi yanınızda bulundurun.

Diğer evraklar:

- Pasaport orjinali ve fotokopisi
- Emirates ID'niz ve fotokopisi
- Sponsorunuzun pasaport ve ID fotokopileri (Sponsorunuz eşiniz de olabilir, çalıştığınız iş yeri de)
- Sponsorunuzdan aldığınız No Objection Letter (Yani sponsorunuzun ehliyet almanızda sakınca görmediğine dair bir yazı)
-2 adet fotoğraf (oradaki formlara yapıştirilmak üzere)
- Göz testi

Göz testini RTA'e gittiğiniz zaman orada yaptırabiliyorsunuz. İsterseniz Dubai içindeki tüm gözlükçüler de aynı testi yapabiliyorlar. Ama hazır gitmişken tek bir yerde tüm işlemleri halletmek mümkün. Ücret: 110 DHS

Daha sonra tüm evrakları RTA'deki memura verip onaylattıktan sonra, ehliyet fotoğrafınızı çekinmek için beklemeye koyuluyorsunuz. Fotoğrafınız da çekildikten sonra, 5 dakikalık bir bekleme daha ve nihayet ehliyetiniz elinizde! Bu işlem de 420 DHS! 10 yıl süreli ehliyetinize kavuşmuş oluyorsunuz. Yine başka bir söylentiye göre bu kural da değişecek ve ehliyet süreleri 2 yıla düşecekmiş. Hala işini erteleyenler varsa benden söylemesi...

Türkiye ehliyetiniz yoksa:

Burada zorlu bir sınav sonucunda ehliyet alındığinı duymuştum. Fakat benim gözlemim, insanlar genelde ehliyet için bir kaç aylığına Türkiye'ye gidip ehliyet alıp geri geliyorlar. Çünkü burada yaşadığınızda araba kullanmak mecburi bir durum. Yoksa hiçbir işinizi halledemezsiniz!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder