23.06.2011

Ben Yukata İsterem!

Evet, gerçekten de Yukata istiyorum. Türkiye'den alma şansım var mı bilmiyorum ama ithal eden bir yere hiç rastlamadım. Zaten makbul olanı da Japonya'dan olması. Artık Yukata'ya sahip olabilme olasılığım var, çünkü çok sevgili, hatta ve hatta tanışma fırsatı bile bulduğum serrose, Yukata çekilişi yapıyormuş. Ben bu tarz konularda şanssız ötesi şanssızımdır. Bana çıkmaz, şimdiden diyeyim. Hatta kim kazanırsa ona şimdiden hayırlı olsun =) Ama güzel olanı, en azından 1 kez giyme fırsatı bulmuştum. Okulun Japon etkinlikleri zamanında... Çoook önceden... Fotoğraf da bendenize aittir. Yukatanın gerçekliği tartışılır, ama değişik bir deneyimdi.

Bu arada ben aslında Sari de isterem! Pukhsinitha hanım getirecekti ama, bi olaylar oldu, getiremedi! Tez getire!

Bu arada "Yukata nedir ki, ben bilmem de ben etmem de" diyenler için, hazır yazılmışı var.

Baş baş!

10.06.2011

Macarons d'Antoinette

Uzun süredir aklıma koymuş olmama rağmen, biraz geç olsa da, bu mekana gelişim yine pukhsinitha ile birlikte oldu. Nasıl oluverdi bilmiyorum ama, son 1 senede "macaron" olayı acayip bir patlama yaptı. Hatta kıymete bindi falan... Herkes macaron diye sayıklar oldu. E ben de mecburen nasiplendim bu akımdan. Evet, denenmesi gereken güzel bir tat, bağımlılık da yapabilitesi var, ama o kadar da abartmaya gerek yok bea!

Neyse, mekanı bulmakta biraz zorlandık aslında. Yeri kolay olsa da, adreste belirtilen sokağın farklı yönüne doğru gidince (kapı numarasını aklımızda tutamamışız çünkü), ve yolun da sonuna geldiğimizi farkedince, geri dönmeye karar verdik. Dönerken, ulan şuraya da bi bakalım der demez, bir de baktık minicik fıçıcık bir yere konduruvermişler mekanı. Tam olarak şu meşhur Waffle Corner'ın yanı.Mekan dekorasyon açısından kusursuz. Özgün bir tarzı var. İnsanın içini açar cinsten...  Kendinizi bir Avrupa ülkesinde gibi hissediyorsunuz. Henüz bir menüleri olmadığı için mecburen gidip vitrinden seçtik istediklerimizi. Yalnızca içeceklerin çeşidi ve fiyatları hemen kasanın yaında bulunan tahtada yazıyor. İçecekler çeşitli, lezzetli ve de uygun fiyatlı. Ben latte ve iki çeşit makaron (bubblegum'lı ve yabanmersinli), arkadaşım ise tea-latte, limonlu tart ve 2 çeşit makaron istedi (beyaz çikolata ve karamelli). Daha sonra küçük balkonumsu bahçedeki masada yerlerimizi aldık ve nihayet siparişler geldi. Lezzet olarak hepsi kusursuzdu. Taze mi taze, lezzetli mi lezzetliydi herbiri =) Yalnızca eleştireceğim tek nokta, bir adet makaronun 2,5 lira olması. Bence etmez. Popülaritesi ve az bulunur olması dolayısıyla bu fiyatta olduğunu düşünüyorum ben. İlerleyen zamanlarda tabii ki düşecektir fiyatı! Bu arada bu mekan yemeksepeti.com'da da var. Oradan da sipariş verilebiliyor. Bir de gittiğimizde mekanda bizden başka kimse yoktu. 2,5 saate yakın oturduk, ne gelen oldu ne de giden. Söylemekte fayda var diye düşündüm. Belki de yeri sapa kaldığından ya da bize öyle denk geldiğinden olabilir... Gidip denemekte fayda var...


Flat X2 @Arjantin

 Arjantin dediysek, Ankara'daki Arjantin Caddesi'ni kastettik elbet! Neyse efem, geçen ayın sonlarına doğru, pukhsinitha prenses hazretleri teşrif ettiler Ankara'ya. Fırsat bu fırsat, kızkıza girmediğimiz, gitmediğimiz bir lokasyon kalmadı. Aslında niyetimiz makaroncuyken, Sushico'ya gitmeye, Sushico'ya giderken de buraya gidip yemek yemeye karar verdik. Bu ne istikrar!

Öncelikli olarak mekanın görünüşünden bahsedeyim. Tunus Caddesi ile kıyaslarsak, burası daha ferah ve manzarası daha bir hoş. Daha modern bir oluşum gördüm ben bu şubelerinde. Menü ise aynı. Tek fark fiyatlar! Adamlar düşünmüş taşınmış, madem o yokuşu çıkacak aklınız var, 3-4 lira daha fazla verecek paranızda vardır demişler. Fiyatlar farklı derken, uçurum yok tabii ki, 3-5 liralık bir fark bu. Ben bu sefer çok farklı(!) olarak, cheddar burger istedim. Arkadaşım ise biftekli wrapper istedi. Keşke ketçaba gömmeseymiş de, fotoğraf daha iyi çıksaymış =)Genel olarak ortam iyiydi. Yolu o taraflara düşenler için gidilebilecek bir mekan olarak tavsiye edebilirim. En azından bir kez olsun denenebilir. Eğer Tunus Caddesi'ndeki mekan hakkındaki yazımı okumak isterseniz, buraya bir tıktık etmeniz yeterli.